mba logo heb

apply button

לשיחה עם יועץ לימודים
1-800-300-032

univ logo2

ניהול מידע סביבתי

חדש בפקולטה לניהול באוניברסיטת חיפה:

לימודים לתואר שני (MA) - תכנית התמחות בניהול מידע סביבתי

 • תכנית של החוג לניהול משאבי טבע וסביבה בשותפות עם החוג לניהול מידע וידע
 • סיום לימודים לקראת תואר מ"א תוך שנה בלבד (במסלול שאינו מחקרי)
 • אפשרות לתואר מחקרי ולהמשך לימודי דוקטורט
 • מתן כלים מעשיים להשתלבות בשוק העבודה
 • שפת תכנות R, GIS, מטה-אנליזה ועוד

אנא העבירו לחבריכם ולמתעניינים פוטנציאליים!

environmentalKnowledgeManagementFlayer

environmentalKnowledgeManagementFlayer2

 

registrationBanner

 

לפרטים נוספים נא לפנות לחוג:

פרויקטים מרכזיים

כנימות צעירות מהמין אפיד האפון מטפסות על גביהן של הבוגרות בעת צרה – וכך תופסות איתן טרמפ אל חוף מבטחים

במחקר ישראלי שבוצע על ידי צמד חוקרים מאוניברסיטת חיפה: ד"ר משה גיש מהחוג לניהול משאבי טבע וסביבה ופרופ' משה ענבר מהחוג לביולוגיה אבולוציונית וסביבתית,       

נחשף שכנימות צעירות מהמין אפיד האפון מטפסות על גביהן של הבוגרות בעת צרה – וכך תופסות איתן טרמפ אל חוף מבטחים.            

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5436045,00.html#autoplay

המחיר הכבד של הקניות בזול

פרופ' אופירה אילון לחקר הקיימות, חוקרת באוניברסיטת חיפה ומוסד שמואל נאמן בטכניון וזוכת פרס לנדאו של מפעל הפיס לשנת  2018 בפרסום ב- Mako

https://www.mako.co.il/video-blogs-weekend/opinion-videos/Article-abbe422a977a761006.htm?sCh=10e7b922313db510&pId=25483675&fbclid=IwAR3vgDrVkAJiy6kiSzcCj4DiI5KWm8OxdS2Nl5bMHN3j-kr-_vwbI3YzTWs

חקר ומניעת פחת של פירות וירקות (בזבוז מזון) על ידי הצרכנים

אפרת אלימלך (דוקטורנטית בחוג), פרופ' אופירה אילון ופרופ' איל ארט בחנו (2018) את כמות והרכב פסולת המזון תוך פיתוח שיטה ייחודית למדידת בזבוז המזון. כמו כן נבחנות הסיבות והעלויות הכלכליות של השלכת מזון ראוי לשימוש לפח האשפה.

מאמר ראשון פורסם בתקופון היוקרתי Waste Management  

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0956053X18301739?via%3Dihub

 

ירוק זה כדאי? ניתוח עלות–תועלת של בתי ספר ירוקים בישראל

ד"ר רוסלנה רחל פלטניק, ד"ר תמי טרופ, ד"ר אילת דוידוביץ ופרופ' אופירה אילון בחנו במחקר (2017), לראשונה בישראל, את התועלת החברתית הנקייה (  social net benefit) הגלומה בבנייה ירוקה של בתי ספר

המאמר התפרסם באקולוגיה וסביבה

http://magazine.isees.org.il/ArticlePage.aspx?ArticleId=745

הערכה כלכלית–סביבתית של הפקת אנרגיה באמצעות טורבינות רוח בישראל

 אורנה רביב (מסטרנטית בחוג) , ד"ר רוסלנה רחל פלטניק ופרופ' אופירה אילון העריכו במחקר (2015) את עלות הפקת החשמל מרוח תוך בחינת שבע חוות רוח שנמצאות בשלבי תכנון בישראל. כמו כן, נעשתה הערכה של התועלת מהפקת חשמל מרוח, בהתאם למתווה ועדת קנדל ובהשוואה להפקת חשמל מדלק מחצבים.

המאמר התפרסם באקולוגיה וסביבה

http://magazine.isees.org.il/ArticlePage.aspx?ArticleId=529

 

עידוד בנייה ירוקה בישראל באמצעות תמרוץ מקבלי החלטות בענף

חוקרים ראשיים: ד"ר שגיא אקרון ופרופ' בוריס א. פורטנוב

מחקר שמטרתו לאפיין את הגורמים המניעים החלטות בחירה והשקעה בבנייה ירוקה ולבנות מודל חיזוי שיסייע למקבלי ההחלטות להעריך את מידת האפקטיביות של צעדי מדיניות מעודדת מעורבות בבנייה ירוקה בקרב קבוצות אינטרס שונות.

Principal Researchers: Dr. Sagi Akron and Prof. Boris A. Portnov

The main goal of the study is to investigate factors influencing decisions to invest in green building (or refrain thereof) and to build predictive empirical models that will help to assess the effectiveness of different policy measures in stimulating green building involvement.

ניטור אפידמיולוגי באזור מפרץ חיפה

בימים אלו נפתח פרוייקט מחקר גדול בחוג לניהול משאבי טבע וסביבה, בניהולו של פרופ' בוריס א. פורטנוב בשיתוף עם חוקרים רבים מאוניברסיטאות שונות בארץ ובחו"ל.

A new large scale research project: Epidemiological Monitoring in the Haifa Bay Area, has recently commenced in The Department of Natural Resources and Environmental Management. The head of the project is Prof. Boris A. Portnov, in cooperation with many researchers from various universities in Israel and abroad. More information in the attached brochure.

החוג לניהול משאבי טבע וסביבה מציע מספר תכניות לימודים לתואר שני בדגשים שונים וכן תכנית דוקטורט.

כל תכניות הלימודים משלבות בין לימודים ומחקר עם מומחים מובילים מהאקדמיה בתחומי ניהול משאבי טבע וסביבה, לבין רכישת כלים ומיומנויות ניהול עם מומחים מהשטח.

תכניות לימודי התואר השני בחוג בנויות בגישה רב-תחומית, כך שאמנם כל תכנית מציעה מיקוד שונה בתוך תחום ניהול משאבי טבע וסביבה, אך כל תכנית גם חושפת למידע ולצורת מחקר וחשיבה מדיסציפלינות שונות (מדעי הטבע, ניהול, מדעי החברה ומשפטים), במטרה לייצר בסיס ידע שיאפשר מציאת פתרונות וקבלת החלטות ברובד התיאורטי, היישומי, הניהולי ובקביעת מדיניות.

בחוג ארבע תכניות לתואר שני:
1. ניהול משאבי טבע וסביבה
3. ניהול קיימות בסביבה הבנויה
4. 
International MBA Program Specializing in Sustainability (בשפה האנגלית)

כמו כן, בחוג לניהול משאבי טבע וסביבה תכנית ללימודי דוקטורט.

בדפי התוכניות בחלק זה של האתר ניתן למצוא מידע מפורט על המבנה והתכנים המאפיינים את תכניות הלימודים השונות של החוג לניהול משאבי טבע וסביבה.

מידע למועמד

ברושור החוג

לימודי תואר שני

תכניות הלימוד

בחוג פועלות ארבע תכניות לימודים: תכנית לניהול משאבי טבע וסביבה, תכנית התמחות בניהול ומדיניות אנרגיה, התוכנית לניהול קיימות בסביבה בנויה וכן תוכנית באנגלית המקנה תואר MBA עם אוריינטציה סביבתית (MBA-ירוק).
בתואר השני יכול הסטודנט לבחור בין מסלול א' (הכולל כתיבת עבודת גמר מחקרית-תיזה) לבין מסלול ב' (הכולל ביצוע פרוייקט גמר).

התכנית לניהול משאבי טבע וסביבה

מטרת הלימודים הינה הרחבת הידע המקצועי, בדגש רב תחומי מושכל של משאבי הטבע והסביבה. הכשרת כוח אדם ברמה אקדמית גבוהה לשם התמודדות ופתרון בעיות בתחום איכות הסביבה, קביעת מדיניות וקבלת החלטות בנושא שימור, טיפוח הסביבה ופיתוח בר קיימא, וכן הכשרה לתפקידי ניהול וקביעת מדיניות במשק. כמו כן, הכשרת תלמידי מחקר בתחום מדיניות וניהול הסביבה ועידוד מחקרים בתחום בגישה של קיימות.

תכנית ההתמחות בניהול ומדיניות אנרגיה

מטרת הלימודים הינה הרחבת הידע המקצועי של אנשים העוסקים בתחום מקורות האנרגיה בארץ ובעולם, בדגש של מדעי החברה והניהול, כולל פיתוח וקידום אנרגיות מתחדשות והתייעלות אנרגטית. בחינת ההיבטים הסביבתיים, הרגולטוריים והכלכליים של פיתוח מקורות אנרגיה, והכשרת התלמידים לתפקידי ניהול וקביעת מדיניות במשק. כמו כן, הכשרת תלמידי מחקר בתחום מדיניות האנרגיה ועידוד מחקרים בתחום.

תכנית התמחות בניהול קיימות בסביבה בנויה

תכנית חדשה וייחודית של החוג לניהול משאבי טבע וסביבה מציעה בסיס ידע מוצק וכלים יישומיים בתכנון וניהול של סביבות בנויות תוך דגש על קיימות. מידע על התכנית ניתן למצוא בברושור.

International MBA Program Specializing in Sustainability (בשפה האנגלית)

תכנית בינלאומית באנגלית בשיתוף החוג למינהל עסקים עם החוג לניהול משאבי טבע וסביבה, המקנה תואר MBA עם התמחות בתחום הסביבה.

קורסים בתכנית

תנאי קבלה לתואר שני

 1. ציון של 80 לפחות בתואר הראשון ממוסד מוכר להשכלה גבוהה בארץ או בחו"ל
 2. ראיון אישי בפני ועדת הקבלה
 3. מועמד בעל תואר ראשון ממוסד להשכלה גבוהה, ששפת ההוראה בו אינה עברית, חייב לעמוד בבחינת ידע בעברית ברמה הנדרשת על ידי האוניברסיטה כתנאי לקבלתו ללימודים
 4. מועמדים בוגרי אוניברסיטאות מוכרות מחו"ל וכן בוגרי אוניברסיטאות בעלות שלוחות בישראל, אשר פועלות באישור המועצה להשכלה גבוהה, יחויבו לעמוד בהצלחה בבחינת ה-GRE או בלימודי השלמה במסגרת התואר הראשון

מבנה הלימודים

התכנית בנויה מ-8 תקופות לימוד שבהן מתקיימים לימודים בימי חמישי ושישי. כל תקופה בת תשעה שבועות (כך שכל קורס כולל שמונה מפגשים) ולאחר מכן שבוע בו מתקיימות הבחינות ומוגשות המטלות לסיום הקורס. התקופות עוקבות ורצופות כך שכאשר נגמרת תקופה אחת מתחילה הבאה מיד אחריה.

תוכנית הלימודים כוללת סיורים בקורסי ההשלמה, החובה והבחירה. סיורי חובה אלה אינם מתקיימים בימי הלימוד, אך הם חלק אינטגראלי מהקורסים. סה"כ הלימודים לתואר:

 • מסלול א' 28 שש"ס
 • מסלול ב' 36 שש"ס

רשימת קורסי החובה בתכניות השונות וקורסי הבחירה

לימודים לתואר שלישי

תנאי קבלה לדוקטורט

 1. תואר בוגר ומוסמך ממוסד מוכר להשכלה גבוהה בארץ או בחו"ל
 2. ציון 87 ומעלה בעבודת התיזה וממוצע 87 לפחות, בציוני התואר המוסמך
 3. שני מכתבי המלצה מחברי סגל אקדמיים אשר אחד מהם הוא מנחה תזת המ"א
 4. ההגשת הצהרת כוונות לגבי נושא המחקר המוצע (4-3 עמודים) מאושרת על-ידי המנחה המיועד מסגל החוג
 5. הסכמה בכתב של שני מנחים להנחיה, כאשר לפחות אחד מהם חבר סגל בפועל (דרגת מרצה בכיר ומעלה)
 6. קורות חיים של המועמד בעברית או באנגלית

לימודי הדוקטורט בחוג הם במהותם בין-תחומיים ויונחו על-ידי שני מנחים, כאשר לפחות אחד מהם חבר סגל בחוג

מבנה הלימודים

משך הלימודים לתואר "דוקטור" הינו ארבע שנים והוא מחולק לשני שלבים:

שלב מחקר א':

במהלך תקופת הלימודים בשלב מחקר א' יידרש התלמיד להכין את הצעת המחקר המפורטת, לקבל את אישור המנחים להצעה, להגישה לעיון הוועדה החוגית ללימודי תואר שלישי ולעמוד בדרישות אחרות שיוטלו עליו. עם אישור הצעת המחקר על ידי הגורמים המוסמכים, יעבור התלמיד למעמד של תלמיד מחקר שלב ב'. משך שלב זה הוא כשנה.

שלב מחקר ב':

משך הלימודים בשלב מחקר ב' לא יעלה על שלוש שנים. במהלך תקופת הלימודים בשלב מחקר ב', יידרש התלמיד להשלים את כתיבת עבודת הדוקטורט. משך שלב זה הוא שלוש שנים.

קורסים

מנחי עבודת הדוקטורט, בתיאום עם יו"ר ועדת הדוקטורט החוגי, יקבעו לתלמיד המחקר את תכנית הלימודים שלו ואת היקפה בהתאם לרקע האקדמי הקודם של התלמיד ובהתאם לנושא המחקר המוצע (בהיקף של עד 10 שש"ס). כל תלמידי הדוקטורט יידרשו להשתתף בסמינר דוקטורט (בכל אחת משנות לימודיו) אשר יתקיים אחת לחודש.

דרכי התקשרות

טלפון: 04-8249919, 04-8288743

דוא"ל: nrem@univ.haifa.ac.il

הרשמה

ניתן להירשם החל מתאריך 20.1.2019 דרך אתר ההרשמה לאוניברסיטת חיפה באינטרנט.

תזות ופרויקטים של תלמידי החוג

החוג הוא בין-תחומי וישנם בו שני מסלולי לימוד - מסלול מחקרי (מסלול א') ומסלול עם עבודת גמר (מסלול ב').

השלב הסופי במסלול המחקרי הוא כתיבת עבודת הגמר המחקרית (התזה), אשר תהליך כתיבתה משלב למידה של מחקרי היסוד בתחום והתמצאות במחקר העדכני ביותר, תוך שימוש בשיטות וכלי מחקר הנלמדים בחוג.

רשימת התזות והמנחים של תלמידי החוג

רשימת הדוקטורטים והמנחים של תלמידי החוג

המסלול המעשי כולל בתוכו פרויקט יישומי שמבצע התלמיד במסגרת לימודיו, וכתיבת עבודת גמר המבוססת על הפרויקט. המסלול מותאם לסטודנטים אשר מבקשים ליישם במסגרת לימודיהם את הכלים שלמדו בפועל תוך ליווי ותמיכה של הסגל האקדמי והמקצועי של החוג.

נושאי הפרויקטים והמנחים של תלמידי החוג

על אודות החוג לניהול משאבי טבע וסביבה

החוג לניהול משאבי טבע וסביבה הוקם בשנת 1998 במטרה להקנות השכלה אקדמאית גבוהה בתחום. אוניברסיטת חיפה הינה חלוצה ומובילה בתחום זה בארץ ומקנה מסגרת ייחודית ללימוד ניהול מערכות סביבתיות ומדיניות סביבתית. ייחודו של החוג הינו באימוץ גישה בינתחומית, מאוזנת וכוללנית להתמודדות עם סוגיות הנוגעות למשאבי הטבע והסביבה באוריינטציה ניהולית – יישומית.

בחוג פועלות כיום ארבע תכניות: התכנית הוותיקה (הפועלת מימיו הראשונים של החוג), לניהול משאבי טבע וסביבה, התכנית לניהול ומדיניות אנרגיה (הפועלת משנת 2008), התוכנית לניהול קיימות בסביבה בנויה (אשר פועלת משנת 2014) וכן תוכנית באנגלית המקנה תואר MBA  עם אוריינטציה סביבתית (MBA-ירוק) הפועלת משנת 2013. הלימודים הינם לתואר שני- מוסמך, או שלישי- דוקטורט. ההכשרה הלימודית כוללת ידע בתחומי הסביבה והכלכלה וכן מיומנויות ניהול, מקנה כלים להתמודדות עם סוגיות סביבתיות ומהווה בסיס לקביעת מדיניות ציבורית בנושאים סביבתיים בארץ ובעולם. ההכשרה מתבססת על תוכנית לימודים רחבה, הכוללת שילוב משלים של קורסים מהתחומים הרלבנטיים במדעי החברה והניהול (כלכלה, מנהל, מערכות מידע, פסיכולוגיה וסוציולוגיה), מדעי החיים והטבע, משפטים וטכנולוגיה.

החוג מאחד תחת קורת גג אחת מרצים הן מהסגל האקדמי של האוניברסיטה והן מומחים מהסקטור הציבורי והפרטי, בעלי התמחויות שונות ביניהן גיאומורפולוגיה, הידרולוגיה, ביולוגיה אבולוציונית, משאבי ים, אויר, טיפול בפסולת, אנרגיה, כלכלה, ניהול, ניהול סביבתי, זיהום תאורתי ועוד.

תכנית דוקטורט בניהול משאבי טבע וסביבה

הלימודים לתואר שלישי (ד״ר)

תנאי הקבלה ודרישות

קבלת תלמידים לתכנית הדוקטורט תעשה לפי תקנון הרשות ללימודים מתקדמים באוניברסיטת חיפה ובפיקוח הועדה החוגית לתלמידי תואר שלישי. הדרישות העיקריות הן:

 1. תואר בוגר ומוסמך ממוסד מוכר להשכלה גבוהה בארץ או בחו"ל
 2. ציון 87 ומעלה בעבודת התיזה וממוצע 87 לפחות, בציוני התואר המוסמך
 3. שני מכתבי המלצה מחברי סגל אקדמיים אשר אחד מהם הוא מנחה תזת המ"א
 4. הגשת הצהרת כוונות לגבי נושא המחקר המוצע (3-4 עמודים), מאושרת על ידי המנחה המיועד מסגל החוג
 5. הסכמה בכתב של שני מנחים, כאשר לפחות אחד מהם מסגל החוג (דרגת מרצה בכיר ומעלה)
 6. קורות חיים של המועמד בעברית ואנגלית

הנחיה

לימודי דוקטורט בחוג הם במהותם בין-תחומיים ויונחו על-ידי שני מנחים, כאשר לפחות אחד מהם חבר סגל בחוג.

מבנה הלימודים

משך הלימודים לתואר "דוקטור" הינו ארבע שנים והוא מחולק לשני שלבים:

שלב מחקר א':  במהלך תקופת הלימודים בשלב מחקר א' יידרש התלמיד להכין את הצעת המחקר המפורטת, לקבל את אישור המנחים להצעה, להגישה לעיון הוועדה החוגית ללימודי תואר שלישי ולעמוד בדרישות אחרות שיוטלו עליו. עם אישור הצעת המחקר על ידי הגורמים המוסמכים, יעבור התלמיד למעמד של תלמיד מחקר שלב ב'. 

שלב מחקר ב':  משך הלימודים בשלב מחקר ב' לא יעלה על שלוש שנים. במהלך תקופת הלימודים בשלב מחקר ב', יידרש התלמיד להשלים את כתיבת עבודת הדוקטור.

 קורסים

מנחי עבודת הדוקטור, בתיאום עם יו"ר ועדת הדוקטורט החוגי, יקבעו לתלמיד המחקר את תכנית הלימודים שלו ואת היקפה בהתאם לרקע האקדמי הקודם של התלמיד ובהתאם לנושא המחקר המוצע (בהיקף של עד 10 שש"ס). כל תלמידי הדוקטורט יידרשו להשתתף בסמינר דוקטורנטים מחלקתי (בכל אחת משנות לימודיו) אשר יתקיים אחת לחודש.

 

לימודי מחקר מקדים

תנאי הקבלה

 1. תואר בוגר ומוסמך ממוסד מוכר להשכלה גבוהה בארץ או בחו"ל
 2. ציון 87 ומעלה בפרויקט הגמר (או חלופה) וממוצע 87 לפחות, בציוני התואר המוסמך
 3. שני מכתבי המלצה מחברי סגל אקדמיים אשר אחד מהם הוא מנחה פרויקט גמר המ"א
 4. הגשת הצהרת כוונות לגבי נושא המחקר המוצע, מאושרת ע"י המנחה המיועד מסגל החוג
 5. הסכמה בכתב של שני מנחים שלפחות אחד מהם מסגל החוג (דרגת מרצה בכיר ומעלה)
 6. קורות חיים בעברית ואנגלית

הנחיה

לימודי מחקר מקדים בחוג הם במהותם בין-תחומיים ויונחו על-ידי שני מנחים שלפחות אחד מהם חבר סגל בחוג.

MA בניהול משאבי טבע וסביבה

מטרת הלימודים

מטרת הלימודים הינה הרחבת הידע המקצועי, בדגש על מדעי החברה והניהול, והכשרת כוח אדם ברמה אקדמית גבוהה לשם התמודדות ופתרון בעיות בתחום איכות הסביבה, קביעת מדיניות וקבלת החלטות בנושא שימור וטיפוח הסביבה ופיתוח בר קיימא, וכן הכשרה לתפקידי ניהול וקביעת מדיניות במשק.

מבנה התכנית

התכנית מתפרסת על פני שמונה תקופות לימוד רצופות, הנמשכות כל אחת תשעה שבועות, במתכונת המקובלת בפקולטה לניהול.

מתכונת הלימודים

לימודי התואר השני מתנהלים בשני מסלולים:

 • מסלול א' עם כתיבת עבודת גמר מחקרית (תזה) - קורסים בהיקף של 28 שש"ס, לא כולל לימודי השלמה.
 • מסלול ב' עם כתיבת פרויקט גמר - קורסים בהיקף של 36 שש"ס, לא כולל לימודי השלמה.

במסלול א' נכללים קורסי חובה בחוג, קורסי בחירה בדרג 3 - 4 מתוך החוג ומחוץ לחוג, וכתיבת עבודת גמר מחקרית (תזה).

במסלול ב' נכללים קורסי חובה בחוג, קורסי בחירה בדרג 3 - 4 מתוך החוג ומחוץ לחוג, וכתיבת פרויקט גמר בנושא בינתחומי.

במידת הצורך, מותאמת תוכנית לימודי השלמה אישית לכל תלמיד, הנקבעת על ידי ועדת הקבלה החוגית בהתאם ללימודים בתואר הראשון. לימודי ההשלמה אינם נמנים במסגרת צבירת השעות לתואר והציונים בקורסים אלה אינם נכללים בממוצע הציונים הסופי.

כל הסטודנטים מתקבלים לחוג למסלול ב' (ללא תזה). בסוף השנה הראשונה, תלמידים עם ממוצע 87, המבקשים לכתוב תזה יגישו הצהרת כוונות בינתחומית ואישור שני מנחים. ועדת ההוראה, בהתאם להישגי התלמיד ולהצעה שהגיש, תאשר מעבר למסלול עם תזה (מסלול א'). הצעת מחקר מלאה, המועברת לשיפוט חיצוני, תוגש לא יאוחר מחודש מאי בשנת הלימודים השנייה.

תעודה

המסיימים בהצלחה את התוכנית, יהיו זכאים לתואר מוסמך (.M.A) של אוניברסיטת חיפה ב"ניהול משאבי טבע וסביבה".

MA בניהול ומדיניות אנרגיה

מטרת הלימודים

מטרת הלימודים הינה הרחבת הידע המקצועי של אנשים העוסקים בתחום מקורות האנרגיה בארץ ובעולם, בדגש על מדעי החברה והניהול, כולל פיתוח וקידום אנרגיות חלופיות וכן כלכלת אנרגיה וסביבה. בחינת ההיבטים הסביבתיים, הרגולטוריים והכלכליים של פיתוח מקורות אנרגיה, והכשרת התלמידים לתפקידי ניהול וקביעת מדיניות במשק. כמו כן, הכשרת תלמידי מחקר בתחום מדיניות האנרגיה ועידוד מחקרים בתחום.

מבנה התוכנית

התוכנית מתפרסת על פני שמונה תקופות לימוד רצופות, הנמשכות כל אחת תשעה שבועות, במתכונת המקובלת בפקולטה לניהול.

מתכונת הלימודים

בלימודי התואר השני מתנהלים בשני מסלולים:

מסלול א' עם כתיבת עבודת גמר מחקרית (תזה) - קורסים בהיקף של 28 שש"ס, לא כולל לימודי השלמה.

מסלול ב' עם כתיבת פרויקט גמר - קורסים בהיקף של 36 שש"ס, לא כולל לימודי השלמה.

במסלול א' נכללים קורסי חובה בחוג, קורסי בחירה בדרג 3 - 4 מתוך החוג ומחוץ לחוג, וכתיבת עבודת גמר מחקרית (תזה).

במסלול ב' נכללים קורסי חובה בחוג, קורסי בחירה בדרג 3 - 4 מתוך החוג ומחוץ לחוג, וכתיבת פרויקט גמר בנושא בינתחומי.

במידת הצורך, מותאמת תוכנית לימודי השלמה אישית לכל תלמיד, הנקבעת על ידי ועדת הקבלה החוגית בהתאם ללימודים בתואר הראשון. לימודי ההשלמה אינם נמנים במסגרת צבירת השעות לתואר והציונים בקורסים אלה אינם נכללים בממוצע הציונים הסופי.

כל הסטודנטים מתקבלים לחוג למסלול ב' (ללא תזה). בסוף השנה הראשונה, תלמידים עם ממוצע 87 ומעלה, המבקשים לכתוב תזה יגישו הצהרת כוונות בינתחומית ואישור שני מנחים. ועדת ההוראה תאשר מעבר למסלול עם תזה (מסלול א') בהתאם להישגי התלמיד ולהצעה שהגיש. הצעת מחקר מלאה, המועברת לשיפוט חיצוני, תוגש לא יאוחר מחודש מאי בשנת הלימודים השנייה.

תעודה

המסיימים בהצלחה את התוכנית יהיו זכאים לתואר מוסמך (.M.A) של אוניברסיטת חיפה ב"ניהול משאבי טבע וסביבה".
לאישור הזכאות יצורף ספח בו יצוין תחום ההתמחות "ניהול ומדיניות אנרגיה".

MA בניהול קיימות בסביבה בנויה

מטרת הלימודים

התכנית המוצעת בניהול קיימות בסביבה בנויה נועדה להקנות בסיס ידע מוצק וכלים יישומיים בניהול קיימות בשטחים בנויים לחוקרים, לאנשי מקצוע ולמקבלי החלטות קיימים ועתידיים בשלטון המרכזי והמקומי, במגזר הפרטי ובארגוני החברה האזרחית (המגזר השלישי), ולהכשירם להתמודדות עם ההזדמנויות והאתגרים המורכבים הטמונים בניהול אינטגרטיבי ומקיים של סביבות בנויות בשלבי פיתוח שונים.

מבנה התכנית

התכנית מתפרסת על פני שמונה תקופות לימוד רצופות, הנמשכות כל אחת תשעה שבועות, במתכונת המקובלת בפקולטה לניהול.

מתכונת הלימודים

לימודי התואר השני מתנהלים בשני מסלולים:
מסלול א' עם כתיבת עבודת גמר מחקרית (תזה) - קורסים בהיקף של 28 שש"ס, לא כולל לימודי השלמה.
מסלול ב' עם כתיבת פרויקט גמר - קורסים בהיקף של 36 שש"ס, לא כולל לימודי השלמה.
במסלול א' נכללים קורסי חובה בחוג, קורסי בחירה מתוך החוג ומחוץ לחוג, וכתיבת עבודת גמר מחקרית (תזה).
במסלול ב' נכללים קורסי חובה בחוג, קורסי בחירה מתוך החוג ומחוץ לחוג, וכתיבת פרויקט גמר בנושא בין-תחומי.
במידת הצורך, מותאמת תכנית לימודי השלמה אישית לכל תלמיד, הנקבעת על ידי ועדת הקבלה החוגית בהתאם ללימודים בתואר הראשון. לימודי ההשלמה אינם נמנים במסגרת צבירת השעות לתואר והציונים בקורסים אלה אינם נכללים בממוצע הציונים הסופי.
כל הסטודנטים מתקבלים לחוג למסלול ב' (ללא תזה). בסוף השנה הראשונה, תלמידים עם ממוצע 87 ומעלה המבקשים לכתוב תזה, יגישו הצהרת כוונות בין-תחומית ואישור מנחה. ועדת ההוראה תאשר מעבר למסלול עם תזה (מסלול א') בהתאם להישגי התלמיד ולהצעה שהגיש. הצעת מחקר מלאה המועברת לשיפוט חיצוני, תוגש לא יאוחר מחודש מאי בשנת הלימודים השנייה.

תעודה

המסיימים בהצלחה את התכנית יהיו זכאים לתואר מוסמך (.M.A) ב"ניהול משאבי טבע וסביבה" מאוניברסיטת חיפה.
לאישור הזכאות יצורף ספח בו יצוין תחום ההתמחות "ניהול קיימות בסביבה בנויה".

sustainability-flyer-pic

החוג לניהול משאבי טבע וסביבה

החוג לניהול משאבי טבע וסביבה הוקם בשנת תשס"ט (1998), במטרה להקנות השכלה אקדמית גבוהה בתחום פיתוח בר-קיימא. אוניברסיטת חיפה הינה חלוצה ומובילה בתחום ניהול משאבי טבע וסביבה וכן פיתוח בר קיימא בארץ ומקנה מסגרת ייחודית ללימוד ניהול מערכות סביבתיות ומדיניות סביבתית.

בחוג תכנית ללימודי דוקטורט וחמש תכניות לתואר שני:

 1. ניהול משאבי טבע וסביבה
 2. ניהול ומדיניות אנרגיה
 3. ניהול קיימות בסביבה בנויה
 4. International MBA Program Specializing in Sustainability (בשפה האנגלית) 
אנו מזמינים אתכם לקרוא עוד על החוג ועל פיתוח בר-קיימא ולהתעדכן באופן שוטף בדפי האתר ובדף הפייסבוק שלנו facebook logo.
 

למידע נוסף על החוג - לחצו כאן

 

registrationBanner

 

ההרשמה למחזור הבא של לימודי תואר שני נמשכת!

מערכת שיעורים מלאה של החוג לניהול משאבי טבע וסביבה

תכניות לימודים בחוג

מלגות

החוג מעודד את תלמידיו להגיש בקשות ולהתמודד על מענקים, פרסים ומלגות.

בקטגוריה זו ניתן למצוא קישורים לקולות קוראים ולאתרי מלגות.
אנו ממליצים לכם, התלמידים בחוג, להיכנס מידי פעם לקישורים הללו ולעבור על המלגות והקולות הקוראים. אנו נעשה ככל שביכולתנו לתמוך בבקשות שתגישו.

אוניברסיטת חיפה

מלגות לתואר שני - אוניברסיטת חיפה (הרשות ללימודים מתקדמים)

מומלץ לקרוא את תקנון המלגות לתואר שני מטעם אוניברסיטת חיפה. התקנון מפרט את מגוון המלגות המוענקות לסטודנטים לתואר שני מטעם אוניברסיטת חיפה (דרך הרשות ללימודים מתקדמים), התהליך להעברת הבקשות/המלצות לקבלת המלגה והקריטריונים לקבלתה.

מלגות מקרנות חיצוניות (הרשות ללימודים מתקדמים)

קולות קוראים מקרנות ומרכזי מחקר חיצוניים המועברים לרשות ללימודים מתקדמים באוניברסיטת חיפה ומרוכזים באתר הרל"מ.

ריכוז מלגות באתר דיקנאט הסטודנטים באוניברסיטת חיפה

מלגות מגופים שונים מרוכזות ומפורסמות באתר דיקנאט הסטודנטים של אוניברסיטת חיפה- מלגות על בסיס סוציו-אקונומי ומלגות הצטיינות.

שונות 

 1. מלגות באתר משרד החינוך- ריכוז כל הקרנות המעניקות מלגות בחלוקה על פי קריטריונים שונים
 2. ריכוז מלגות באתר התאחדות הסטודנטים בישראל
 3. קרן הסיוע לסטודנטים המשותפת למועצה להשכלה גבוהה ולמשרד החינוך והתרבות | להוראות והנחיות
 4. מלגות משרד המדע והטכנולוגיה
 5. מלגות מפעל הפיס (מלגות לציבור הרחב לשכ"ל מלא, מלגות חד שנתיות, מלגות למגזר הערבי)
 6. מלגות אייסף ( ISEFI ), הקרן הבינלאומית לחינוך
 7. מלגות היא"ס (עולים חדשים)
 8. מלגות נעמ"ת (לסטודנטיות בלבד)
 9. פרויקט "רבדים" בשיתוף עם אוניברסיטת חיפה (העשרה בנושאי יהדות ואקטואליה)